Изглежда шумът, който се вдигна, имаше ефект. Ето какво пише вестник "Дневник" по въпроса за таксите и промените в Закона за висшето образование, приети вчера на второ четене от комисията по образование в парламента. Ние не се отказваме от протеста си! Трябва първо да се изработи стратегия и да има по-голям контрол върху ръководствата на университетите как изразходват парите, преди да се правят промени. Сегашните промени също позволяват значителен скок на таксите.
-------------------------------------------------------------
Депутатите озаптиха студентските такси
Президентът заплаши с вето
в. "Дневник"от Симион ПАТЕЕВ, 03 май =>>
Университетите няма да определят сами студентските такси и те няма да се вдигнат драстично, както се планираше. Висшите училища ще правят предложения за таксите до министъра на образованието, като последната дума ще има правителството, както е сега. След денонощие размисъл парламентарната образователна комисия отхвърли в четвъртък предвидената финансова автономия на университетите, а преди това най-активно против се изказаха депутати от левицата.
Запазва се и досегашното изискване - таксите да не са по-високи от 30% от издръжката на един студент. Тя се определя от правителството. Издръжката варира от 1600 лв. за хуманитарните специалности до 4600 лв. за медицинските науки. На практика и при този вариант има възможност за увеличаване на таксите, които в момента са средно 300 лв. на година.
Според депутата Валя Богданова (БСП) на академичните съвети не трябва да се позволява да решават сами за таксите. По думите й някои ректори доста са се "поизхвърлили" с изказвания, че ще ги завишат драстично. Не беше прието предложението висшите училища да въведат диференцирани такси в зависимост от успеха. Затова пък университетите ще получат данъчни облекчения и приходите им от такси няма да се облагат, както досега.
Въпреки благоприятните промени инициативен комитет от студенти заяви в четвъртък пред депутатите, че при гласуването на закона в пленарната зала следващата седмица ще протестират пред парламента. Те настояват първо да се изработи стратегия и да има по-голям контрол върху ръководствата на университетите как изразходват парите. Проектозаконът предвижда министърът на образованието да представи стратегия за развитието на висшето образование, която парламентът да одобри. Тя трябваше да е готова до май, но все още е в работен вариант.
Приетите промени предвиждат още в университетите да се създадат настоятелства от седем души. Петима ще са представители на бизнеса и обществото, които ще избира академичният съвет, един ще посочва министърът на образованието и един ще е студент. Настоятелствата ще се изказват за финансовата политика.
По-рано в четвъртък президентът Георги Първанов заяви, че ще наложи вето върху промените в Закона за висшето образование, ако не се намери едновременно решение на проблема с увеличението на студентските такси и създаването на ефективен закон за студентското кредитиране.
---------------
Колежите вече ще обучават "професионални бакалаври" за три години. Те ще могат да записват магистратура по същото направление, която ще е две години. Вече завършилите колеж стават автоматично бакалаври постфактум. Колежите, които не получат нова акредитация до началото на учебната 2008-2009 г., ще бъдат закрити, гласят промените.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment